Neznesitelné akné

11. února 2010 v 22:41 | Lady_K!k |  Pleť


Už vám sice není -náct, přesto s ním občas bojujete. Stojíte před zrcadlem a přemýšlíte, proč máte ještě ve třiceti akné. Nakonec ho s nešťastným výrazem ve tváři zakryjete korektorem a vydáte se shánět různé mastičky na jeho zmizení.
Acne vulgarit je nejlehčí forma tohoto typu kožního onemocnění. Nejčastěji postiženými oblastmi bývají obličej, hruď, ramena a záda. Jeho hlavními příznaky jsou uhrovitost, hnisavé neštovičky, strupy, kožní oděrky a pigmentované zohyzďující zjizvení. V první fázi vzniku akné se rozšiřují póry, pleť svědí a mastí se. Pokud se o ni začnete starat hned od začátku, vyhnete se tak značným obtížím. Když však péči o pokožku zanedbáte a věnujete jí pozornost až ve chvíli, kdy už máte na kůži komedomy - malé pupínky, které přerůstají ve velké bolestivé vřídky - bude vás to stát mnohem větší úsilí.

Vznik akné

Tento druh akné je typický pro lidi, kterým je více než 20 let. To znamená, že se někdy nevyhne ani těm, kteří nedávno oslavili třicítku. Zkrátka, našim hormonům je úplně jedno, že nás čeká romantická večeře. Na vzniku tohoto onemocnění se podílí mnoho příčin, například vysazení antikoncepce, menstruace, těhotenství nebo užívání léků. Vliv na něj mohou mít také vrozené předpoklady po rodičích, používání nevhodné kosmetiky, v neposlední řadě i prostředí, ve kterém žijete.

Ošetření

K ošetření pleti s akné se doporučuje používat přípravky bez obsahu mýdla. Povrch kůže i její ochranný plášť je slabě kyselý. Právě díky tomu je pokožka odolná vůči mikroorganismům. Používáte-li často mýdlo, poškozujete si ochranný plášť. Pokožka je mnohem náchylnější ke zranění a k množení mikroorganismů.
Oblíbené jsou proto pěnivé gely bez mýdla, které odstraňují přebytečný maz, nedráždí kůži a mají dezinfekční a zklidňující účinky. K dočištění pleti jsou vhodná pleťová mléka nebo pleťové vody. O používání jakéhokoli kosmetické přípravku byste se měla vždycky poradit s odborníkem, protože přípravky nabízené v obchodech vám mohou dokonce i uškodit, pokud je nepoužíváte správně. Myslete také na to, že úspěšná léčba akné není chvilkovou záležitostí.
Vzhledem k tomu, že průběh akné je u každého jedince jiný, stejné je to i s jeho léčbou. Může trvat pár měsíců, ale třeba až rok. V žádném případě byste neměla seškrabávat nebo vymačkávat jednotlivé puchýřky naplněné hnisem. Po každém takovém zásahu kůži nepatrně poraníte a zanesete do ranky infekci. Vzniká zánět a nežádoucí jizvičky.

U lékaře

Oproti dobám minulým léčba akné zaznamenala velký pokrok a v současnosti je k dispozici řada kvalitních léků a léčebných prostředků. Akné nelze vyléčit v pravém slova smyslu, protože příčinou jsou mazové žlázy a ty by se musely všechny odstranit. Včasnou, správně zvolenou a pečlivě prováděnou léčbou můžete skutečně dosáhnout zahojení projevů či zásadně zmírnit intenzitu a průběh akné a hlavně - zabránit tvorbě jizev .
Po vyšetření vám dermatolog dle typu akné pravděpodobně předepíše nejdříve léčebný roztok. Obvykle to bývá roztok antibiotický nebo dezinfekční. Používá se 1 až 2x denně a lze s ním po ošetření projev dočistit pleť. Tedy po omytí kůže se roztok na kosmetickém tampónku nanese na postižená místa a tampónkem se mohou ošetřit i ostatní partie. Zevní antibiotika se vyrábí též v gelech, lotionech či krémech.
Protože u akné hrají roli nejen mikroorganismy, samotná léčba antibiotiky se doplňuje o další zevní léky. Proto vám k nim lékař pravděpodobně přidá léčebný krém nebo gel. Tyto krémy mají složky protizánětlivé a antimikrobiální.
U těžší akné se dříve používala často světloléčba (fototerapie). Dnes se z bezpečnostních důvodů omezuje, používá se jen u pacientů s výrazně příznivou odezvou na slunění či předchozí fototerapii, a to v rozumné míře. Totéž platí o ozařování mimo zdravotnická zařízení, tedy pro kosmetická solária.
Pokud by se vaše akné i při této léčbě nezlepšovalo, může vám lékař předepsat celkovou léčbu, tedy léky ve formě tablet. V první řadě jsou to antibiotika, která se na rozdíl od obvyklé týdenní léčby u infekcí podávají u akné dlouhodoběji - průměrně 2-3 měsíce.
U žen, které mohou a chtějí ji užívat, připadá v úvahu hormonální antikoncepce. Tedy po příslušném vyšetření u gynekologa si můžete nechat předepsat speciální hormonální léky k léčbě akné, které mají i antikoncepční vlastnosti (obsahují hormony proti mužským pohlavním hormonům).
Pokud se váš stav ani po dlouhodobé léčbě antibiotiky a pravidelné a pečlivé místní léčbě nezlepšuje, je na řadě celková léčba léky odvozenými od vitamínu A - retinoidy. Není to však tak jednoduché. Vzhledem k určitým rizikům a nežádoucím účinkům je třeba napřed provést laboratorní vyšetření, u žen včetně těhotenského testu, zda tento lék vůbec můžete užívat. Během užívání jsou nezbytné pravidelné lékařské kontroly.

Strava a pohyb

Přestože se dnes dietě už nepřikládá takový význam jako před lety a ani čokoláda už není na seznamu zakázaných laskomin, jsou tu i jiné dobroty, kterých byste se měla vyvarovat. Například jídla s velkým obsahem tuku, jídla kořeněná a ostrá, ale třeba i kečup a hořčice. Pochutnávat si naopak můžete na čerstvém ovoci a zelenině, salátech a tmavém pečivu.
Důležité je dodržování pitného režimu. Vhodné jsou minerální vody, ovocné a bylinkové čaje a stoprocentní džusy. K vylepšení pokožky napomáhá i čisté prostředí a pohyb na čerstvém vzduchu. Při pohybu se totiž zlepšuje prokrvení kůže a proudění tkáňové tekutiny - lymfy. Ta odstraňuje z kůže a podkoží škodlivé látky, které se jinak ukládají a mohou způsobit i vznik celulitidy.

Sluníčko jako dezinfekce

Ultrafialové sluneční paprsky potlačují množení bakterií, čímž se může pleť přechodně zlepšovat. Solárium se však k léčbě akné nedoporučuje, přestože má - podobně jako sluníčko - dezinfekční účinek.

Škodí i cigarety

Po vykouření každé cigarety se stahují malé cévky v kůži, a to asi na 20 minut. Kůže není zásobena krví, nejsou odváděny odpadní látky a její celkový stav se zhoršuje.

Důležité vitaminy

Vitamin A mírní tvorbu kožního mazu a nadměrné rohovatění vlasů a kůže. Proto zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na karoten, například brokolici, hlávkový salát, melouny, zelené fazolky a hrášek, z ovoce pak papáju, broskve a meruňky.
Na zlepšení pleti může mít vliv i zelenina bohatá na selen - houby, chřest a česnek. Pomůže vám také vláknina, která váže v těle jedovaté látky zapříčiňující vznik akné.
O svou pleť pečuje snad každá moderní žena. Důležité je, vybrat si právě ty kosmetické přípravky, které k dokonalé pokožce nejen pomáhají a chrání ji, ale také ji udržují po dlouhou dobu. Vyzkoušejte také nové výrobky Garnier PureActive. Budete překvapená jejich účinkem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dr. Cullenová Dr. Cullenová | 12. února 2010 v 11:57 | Reagovat

8 pravidel o akné:
1 - akne vzdy zanechava jizvy
2 - pravidelne myti obliceje nekolikrat denne zlepsuje akne
3 -peeling skodi pokozce s akne
4 - divky s akne nemohou pouzivat make-up
5 - akne se vyskytuje pouze v puberte
6 - jen na neciste pleti se tvori pupinky
7 - kdyz budes dodrzovat dietu, akne se zlepsi
8 - akne je nakazlive onemocneni, prenas se hlavne u mladistvych
Všechno je to pravda, hledala jsem to na různých blozích, ptala jsem se doktorek, a oni mi potvrdili, že to SKUTEČNĚ tak je!
Pokud se chcete akné zbavit, dodržujte dietu, obličej si myjte několikrát denně, nejlépe mýdlem, nepoužívejte make-up, protože byste si to ještě zhoršili a také pamatujte, že je to nakažlivé! Proč si myslíte, že má tolik puberťáků akné? Protože často chodí ven se svými kamarády a akné se mezi nimi přenáší velmi snadno a rychle. Ale bohužel je to častější u dívek než u kluků. Takže, tady máte tipy, které zaručeně pomohou!!!!!

2 JaňulQa & Lesley JaňulQa & Lesley | Web | 14. března 2010 v 12:45 | Reagovat

[1]: To je blbost ;);)

3 JaňulQa & Lesley JaňulQa & Lesley | Web | 14. března 2010 v 12:45 | Reagovat

K čemu myslíš že make-up je? =D K zamaskování nedostatků,ne? =P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama